Summary of CFL Distribution as of June 6, 2014

Partners No. of Representatives No. of Representatives who submitted COMPLETE requirements No. of Representatives who submitted INCOMPLETE requirements No. of Representatives who didn't submit requirements Submission Rate
Congressional District Representatives 201 58 71 72 64.2%
Party List Representatives 48 11 14 23 52.1%
TOTAL: 249 69 85 95  

 

Status of CFL Distribution
as of June 6, 2014

Luzon

Area No. Name of Representative District/Partylist Group Total Allocated CFLs Total No. of CFLs
(upon validation of reports)
Remarks
LUZON 1 AGYAO, Manuel KALINGA, Lone District 10,000 10,000 Completed
2 BAGUILAT, Teddy IFUGAO, Lone District 10,000 10,000 Completed
3 BANAL, Jeorge QUEZON CITY, 3rd District 20,000 20,000 Completed
4 BERNOS, Maria Jocelyn ABRA, Lone District 10,000 10,000 Completed
5 BIAZON, Rodolfo MUNTINLUPA, Lone District 10,000 10,000 Completed
6 COJUANGCO, Enrique TARLAC, 1st District 10,000 10,000 Completed
7 DALOG, Maximo MOUNTAIN PROVINCE, Lone District 10,000 10,000 Completed
8 DUAVIT, Joel Roy RIZAL, 1st District 10,000 10,000 Completed
9 FERRER, Antonio CAVITE, 6th District 10,000 10,000 Completed
10 GOLEZ, Roilo S. PARAÑAQUE CITY, 2nd District 10,000 10,000 Completed
11 GONZALES, Neptali M. MANDALUYONG, Lone District 45,000 45,000 Completed
12 LACSON-NOEL, Josephine MALABON, Lone District 10,000 10,000 Completed
13 LAZATIN, Carmelo PAMPANGA, 1st District 10,000 10,000 Completed
14 MARCOS, Imelda ILOCOS SUR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
15 MENDOZA, Joselito R. BULACAN, 3rd District 10,000 10,000 Completed
16 MENDOZA, Mark Llandro BATANGAS, 4th District 10,000 10,000 Completed
17 MERCADO, Lani R. CAVITE, 2nd District 10,000 10,000 Completed
18 LOYOLA, Roy M. CAVITE, 5th District 15,000 15,000 Completed
19 ORTEGA, Victor F. LA UNION, 1st District 10,000 10,000 Completed
20 QUIMBO, Romero Federico S. MANILA, 2nd District 20,000 20,000 Completed
21 SAN LUIS, Edgar LAGUNA, 4th District 10,000 10,000 Completed
22 TEODORO, Marcelino MARIKINA, 1st District 10,000 10,000 Completed
23 TIANGCO, Tobias Reynald NAVOTAS, Lone District 10,000 10,000 Completed
24 TINGA, Sigfrido TAGUIG, 2nd District 10,000 10,000 Completed
25 UMALI, Reynaldo ORIENTAL MINDORO, 2nd District 10,000 10,000 Completed
26 YAP, Susan TARLAC, 2nd District 10,000 10,000 Completed
           
1 ABAD, Henedina R. BATANES, Lone District 10,000 7,992 Partial submission
2 PRIMICIAS-AGABAS, Mary Len PANGASINAN, 6th District 10,000 4,886 Partial submission
3 ANTONINO, Rodolfo NUEVA ECIJA, 4th District 10,000 9,976 Partial submission
4 ARAGO, Ma. Evita R. LAGUNA, 3rd District 10,000 9,554 Partial submission
5 BAGATSING, Amado MANILA, 5th District 10,000 8,868 Partial submission
6 BARZAGA, Elpidio Jr. F. CAVITE (Dasmariñas City), 4th District 10,000 3,052 Partial submission
7 BATAOIL, Leopoldo N. PANGASINAN, 2nd District 10,000 9,224 Partial submission
8 BELMONTE, Feliciano Jr. QUEZON CITY, 4th District 30,000 16,150 Partial submission
9 BINAY, Mar-Len Abigail MAKATI, 2nd District ,000 9,530 Partial submission
10 BRAVO, Narciso MASBATE, 1st District 10,000 9,520 Partial submission
11 BULUT-BEGTANG, Eleanor C. APAYAO, Lone District 10,000 7,076 Partial submission
12 CAJAYON, Mary Mitzi CALOOCAN, 2nd District 10,000 9,990 Partial submission
13 CASTELO, ,Winston QUEZON CITY, 2nd District 10,000 9,230 Partial submission
14 CELESTE, Jesus "Boying" F. PANGASINAN, 1st District 10,000 3,188 Partial submission
15 CERAFICA, Arnel TAGUIG-PATEROS, 1st District 10,000 6,140 Partial submission
16 COSALAN, Ronald M. BENGUET, Lone District 10,000 8,186 Partial submission
17 DE VENECIA, Gina P. PANGASINAN, 4th District 15,000 5,670 Partial submission
18 DY, Napoleon S. ISABELA, 3rd District 10,000 3,348 Partial submission
19 ERIGUEL, Eufranio LA UNION, 2nd District 10,000 1,260 Partial submission
20 FORTUNO, Salvio CAMARINES SUR, 5th District 10,000 8,166 Partial submission
21 FUENTEBELLA, Arnulfo CAMARINES SUR, 4th District 10,000 8,040 Partial submission
22 GO, Ana Cristina Siquian ISABELA, 2nd District 10,000 8,596 Partial submission
23 GONZALES, Fernando V. ALBAY, 3rd District 10,000 6,758 Partial submission
24 GUNIGUNDO, Magtanggol T. VALENZUELA CITY, 2nd District 20,000 19,702 Partial submission
25 LAGDAMEO, Monique Yazmin MAKATI CITY, 1st District 10,000 7,094 Partial submission
26 LANETE, Scott Davies S., M.D. MASBATE, 3rd District 10,000 1,432 Partial submission
27 LOPEZ, Carlo MANILA, 2nd District 10,000 8,240 Partial submission
28 MAGSAYSAY, Maria Milagros ZAMBALES, 1st District 10,000 7,182 Partial submission
29 MALAPITAN, Oscar CALOOCAN, 1st District 10,000 7,636 Partial submission
30 MALIKSI, Erineo CAVITE, 3rd District 10,000 8,928 Partial submission
31 OCAMPO, Rosenda Ann MANILA, 6th District 15,000 6,620 Partial submission
32 OLIVAREZ, Edwin L. PARAÑAQUE CITY, 1st District 10,000 9,654 Partial submission
33 PANOTES, Elmer E. CAMARINES NORTE, 2nd District 10,000 3,338 Partial submission
34 PUNO, Roberto V. ANTIPOLO CITY, 1st District 10,000 9,796 Partial submission
35 RAMOS, Deogracias Jr. B. SORSOGON, 2nd District 10,000 4,172 Partial submission
36 ROBES, Arturo SAN JOSE DEL MONTE, Lone District 10,000 6,712 Partial submission
37 ROMAN, Herminia B. BATAAN, 1st District 10,000 9,716 Partial submission
38 ROMULO, Roman PASIG CITY, Lone District ,000 9,370 Partial submission
39 SARMIENTO, Cesar V. CATANDUANES, Lone District 15,000 7,104 Partial submission
40 SINGSON, Ryan Luis ILOCOS SUR, 1st District 10,000 8,908 Partial submission
41 SY-ALVARADO, Ma. Victoria BULACAN, 1st District 10,000 9,454 Partial submission
42 VARGAS-ALFONSO, Baby Aline CAGAYAN, 2nd District 15,000 9,992 Partial submission
43 VERGARA, Bernardo BAGUIO, Lone District 10,000 9,738 Partial submission
44 VIOLAGO, Joseph Gilbert F. NUEVA ECIJA, 2nd District 10,000 9,014 Partial submission
45 VILLARICA, Linabelle Ruth BULACAN, 4th District 10,000 8,868 Partial submission
           
1 ASILO, Benjamin D. MANILA, 1st District 10,000 0 No submission
2 ANGPING, Maria Zenaida B. MANILA, 3rd District 10,000 0 No submission
3 CALIXTO-RUBIANO, Emi G. PASAY CITY, Lone District 10,000 0 No submission
4 EJERCITO, Joseph Victor G. SAN JUAN CITY, Lone District 10,000 0 No submission
5 GATCHALIAN, Rex VALENZUELA CITY, 1st District 10,000 0 No submission
6 FARIÑAS, Rodolfo C. ILOCOS NORTE, 1st District ,000 0 No submission
7 ARENAS, Ma. Rachel J. PANGASINAN, 3rd District 10,000 0 No submission
8 COJUANGCO, Carmen "Kimi" S. PANGASINAN, 5th District 10,000 0 No submission
9 TING, Randolph S. CAGAYAN, 3rd District 10,000 0 No submission
10 ALBANO, Rodolfo B. ISABELA, 1st District 10,000 0 No submission
11 AGGABAO, Giorgidi B. ISABELA, 4th District 10,000 0 No submission
12 CUA, Dakila Carlo E. QUIRINO, Lone District 10,000 0 No submission
13 ANGARA, Juan Edgardo M. AURORA, Lone District 10,000 0 No submission
14 GARCIA, Albert Raymond S. BATAAN, 2nd District 10,000 0 No submission
15 JOSON, Josefina M. NUEVA ECIJA, 1st District 10,000 0 No submission
16 GONZALES, Aurelio "Dong" Jr. D. PAMPANGA, 3rd District 10,000 0 No submission
17 LAPUS, Jeci A. TARLAC, 3rd District 10,000 0 No submission
18 EBDANE, JUN OMAR ZAMBALES, 2nd District 10,000 0 No submission
19 APACIBLE, Tomas V. BATANGAS, 1st District 10,000 0 No submission

20

COLLANTES, Sonny P. BATANGAS, 3rd District 10,000 0 No submission
21 ABAYA, Joseph Emilio A. CAVITE, 1st District 10,000 0 No submission
22 FERNANDEZ, Dan S. LAGUNA, 1st District 10,000 0 No submission
23 ALCALA, Irvin M. QUEZON, 2nd District 10,000 0 No submission
24 SUAREZ, Danilo E. QUEZON, 3rd District 10,000 0 No submission
25 TAÑADA, Lorenzo III R. (Deputy Speaker) QUEZON, 4th District 10,000 0 No submission
26 RODRIGUEZ, Isidro Jr. S. RIZAL, 2nd District 10,000 0 No submission
27 VELASCO, Lord Allan Jay Q. MARINDUQUE, Lone District 10,000 0 No submission
28 CALIMBAS-VILLAROSA, Ma. Amelita A. OCCIDENTAL MINDORO, Lone District 10,000 0 No submission
29 VALENCIA, Rodolfo G. ORIENTAL MINDORO, 1st District 10,000 0 No submission
30 ALVAREZ, Antonio C. PALAWAN, 1st District 10,000 0 No submission
31 MADRONA, Eleandro Jesus F. ROMBLON, Lone District 10,000 0 No submission
32 LAGMAN, Edcel C. (Minority Floor Leader) ALBAY, 1st District 10,000 0 No submission
33 UNICO, Renato Jr., J. CAMARINES NORTE, 1st District 10,000 0 No submission
34 VILLAFUERTE, Luis R. CAMARINES SUR, 3rd District 10,000 0 No submission
35 KHO, Antonio T. MASBATE, 2nd District 10,000 0 No submission
36 ESCUDERO, Salvador III H. SORSOGON, 1st District 10,000 0 No submission

Visayas

Area No. Name of Representative District/Partylist Group Total Allocated CFLs Total No. of CFLs
(upon validation of reports)
Remarks
VISAYAS 1 ALVAREZ, Mercedez K. NEGROS OCCIDENTAL, 6th District 10,000 10,000 Completed
2 BENITEZ, Alfredo NEGROS OCCIDENTAL, 3rd District 10,000 10,000 Completed
3 DAZA, Raul NORTHERN SAMAR, 1st District 10,000 10,000 Completed
4 DURANO, Ramon CEBU, 5th District 10,000 10,000 Completed
5 GARIN, Janette L. ILOILO, 1st District 40,000 40,000 Completed
6 GOMEZ, Lucy T. LEYTE, 4th District 15,000 15,000 Completed
7 OSMEÑA, Tomas CEBU, 2nd District 20,000 20,000 Completed
8 QUISUMBING, Gabriel Luis CEBU, 6th District 10,000 10,000 Completed
9 ROMUALDEZ, Ferdinand Martin LEYTE, 1st District 10,000 10,000 Completed
10 SALIMBANGON, Benhur CEBU, 4th District 10,000 10,000 Completed
11 TAN, Milagros WESTERN SAMAR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
12 TEVES, Pryde Henry A. NEGROS ORIENTAL, 3rd District 10,000 10,000 Completed
13 TREÑAS, Jerry ILOILO, Lone District 10,000 10,000 Completed
           
1 ARNAIZ, George P. NEGROS ORIENTAL, 2nd District 10,000 832 Partial submission
2 CARI, Jose Carlos LEYTE, 5th District 10,000 9,918 Partial submission
3 CASTRO, Jane T. CAPIZ, 2nd District 10,000 9,654 Partial submission
4 DEL MAR, Rachel CEBU, 1st District 10,000 1,300 Partial submission
5 DEL ROSARIO, Antonio CAPIZ, 1st District 10,000 5,494 Partial submission
6 ESPINA, Rogelio J. BILIRAN, Lone District 10,000 3,800 Partial submission
7 FUA, Orlando SIQUIJOR, Lone District 10,000 1,728 Partial submission
8 GOLEZ, Anthony Rolando Jr. BACOLOD, Lone District 10,000 600 Partial submission
9 GULLAS, Eduardo CEBU, 1st District 10,000 998 Partial submission
10 LIMKAICHONG, Jocelyn NEGROS ORIENTAL, 1st District 10,000 4,122 Partial submission
11 MARAÑON, Alfredo NEGROS OCCIDENTAL, 2nd District 10,000 6,920 Partial submission
12 MERCADO, Roger SOUTHERN LEYTE, Lone District 10,000 9,118 Partial submission
13 RELAMPAGOS, Rene BOHOL, 1st District 10,000 5,200 Partial submission
14 SALVACION, Andres Jr. LEYTE, 3rd District 10,000 3,248 Partial submission
           
1 MIRAFLORES, Florencio T. AKLAN, Lone District 10,000 0 No submission
2 NAVA, Joaquin Carlos Rahman A. GUIMARAS, Lone District 10,000 0 No submission
3 SYJUCO, Augusto "Boboy" Ph.D. ILOILO, 2nd District 10,000 0 No submission
4 DEFENSOR, Arthur Jr. ILOILO, 3rd District 15,000 0 No submission
5 TUPAS, Niel Jr. C. ILOILO, 5th District 10,000 0 No submission
6 FERRER, Jeffrey P. NEGROS OCCIDENTAL, 4th District 10,000 0 No submission
7 AUMENTADO, Erico B. BOHOL, 2nd District 10,000 0 No submission
8 YAP, Arthur C. BOHOL, 3rd District 10,000 0 No submission
9 GARCIA, Pablo P. (Deputy Speaker) CEBU, 2nd District 10,000 0 No submission
10 RADAZA, Arturo O. LAPU-LAPU CITY, Lone District 10,000 0 No submission
11 APOSTOL, Sergio F. LEYTE, 2nd District 10,000 0 No submission
12 ONG, Emil NORTHERN SAMAR, 2nd District 10,000 0 No submission
13 EVARDONE, Ben P. EASTERN SAMAR, Lone District 10,000 0 No submission
14 SARMIENTO, Mel Senen S. WESTERN SAMAR, 1st District 10,000 0 No submission

Mindanao

Area No. Name of Representative District/Partylist Group Total Allocated CFLs Total No. of CFLs
(upon validation of reports)
Remarks
MINDANAO 1 BALINDONG, Pangalian LANAO DEL SUR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
2 BELMONTE, Vicente Jr. F. ILIGAN CITY, Lone District 10,000 10,000 Completed
3 CERILLES, Aurora Enerio ZAMBOANGA DEL SUR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
4 DAYANGHIRANG, Nelson DAVAO ORIENTAL, 1st District 10,000 10,000 Completed
5 FABIAN, Erico ZAMBOANGA CITY, 2nd District 10,000 10,000 Completed
6 FLORES, Florencio BUKIDNON, 2nd District 10,000 10,000 Completed
7 GARAY, Florencio C. SURIGAO DEL SUR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
8 JALOSJOS, Romeo ZAMBOANGA SIBUGAY, 2nd District 10,000 10,000 Completed
9 LAGDAMEO, Antonio Jr. F. DAVAO DEL NORTE, 2nd District 10,000 10,000 Completed
10 MELLANA, Evelyn AGUSAN DEL SUR, 2nd District 10,000 10,000 Completed
11 PANGANDAMAN, Mohammed LANAO DEL SUR, 1st District 10,000 10,000 Completed
12 PLAZA, Ma. Valentina AGUSAN DEL SUR, 1st District 10,000 10,000 Completed
13 RODRIGUEZ, Rufus CAGAYAN DE ORO CITY, 2nd District 10,000 10,000 Completed
14 ROMUALDO, Pedro CAMIGUIN, Lone District 10,000 10,000 Completed
15 SACDALAN, Jesus NORTH COTABATO, 1st District 10,000 10,000 Completed
16 UNABIA, Pedro MISAMIS ORIENTAL , 1st District 11,000 11,000 Completed
17 UNGAB, Isidro T. DAVAO CITY, 3rd District 10,000 10,000 Completed
18 YU, Victor ZAMBOANGA DEL SUR, 1st District 10,000 10,000 Completed
19 ZUBIRI, Jose III F. BUKIDNON, 3rd District 10,000 10,000 Completed
           
1 AMATONG, Rommel C. COMPOSTELA VALLEY, 2nd District 10,000 2,640 Partial submission
2 AVANCE-FUENTES, Daisy SOUTH COTABATO CITY, 2nd District 20,000 18,126 Partial submission
3 CATAMCO, Nancy NORTH COTABATO, 2nd District 10,000 2,950 Partial submission
4 DEL ROSARIO, Anthony G. DAVAO DEL NORTE, 1st District 10,000 4,628 Partial submission
5 DIMAPORO, Imelda Q. LANAO DEL NORTE, 1st District 10,000 9,338 Partial submission
6 GARCIA-ALBANO, Mylene DAVAO CITY, 2nd District 20,000 9,310 Partial submission
7 JALOSJOS, Cesar ZAMBOANGA DEL NORTE, 3rd District 10,000 7,364 Partial submission
8 MATUGAS, Francisco "Lalo" SURIGAO DEL NORTE, 1st District 10,000 7,004 Partial submission
9 OCAMPOS, Loreto "Leo" MISAMIS ORIENTAL, 2nd District 10,000 8,712 Partial submission
10 PARAS, Jesus Emmanuel M. BUKIDNON, 1st District 10,000 5,864 Partial submission
11 SAKALURAN, Raden C. SULTAN KUDARAT, 1st District 10,000 9,634 Partial submission
12 YAMBAO, Jonathan C. ZAMBOANGA SIBUGAY, 1st District 10,000 9,924 Partial submission
           
1 CLIMACO, Ma. Isabelle G. ZAMBOANGA CITY, 1st District 10,000 0 No submission
2 JALOSJOS, Seth Frederick P. ZAMBOANGA DEL NORTE, 1st District 10,000 0 No submission
3 LABADLABAD, Rosendo S. ZAMBOANGA DEL NORTE, 2nd District 10,000 0 No submission
4 BENALDO, Benjo A. CAGAYAN DE ORO CITY, 1st District 10,000 0 No submission
5 ALMONTE, Jorge T. MISAMIS OCCIDENTAL, 1st District 10,000 0 No submission
6 EMANO, Yevgeny Vincente B. MISAMIS ORIENTAL, 2nd District 10,000 0 No submission
7 NOGRALES, Karlo Alexei B. DAVAO CITY, 1st District 15,000 0 No submission
8 CAGAS, Marc Douglas IV C. DAVAO DEL SUR, 1st District 10,000 0 No submission
9 BAUTISTA, Franklin P. DAVAO DEL SUR, 2nd District 10,000 0 No submission
10 ALMARIO, Thelma Z. DAVAO ORIENTAL, 2nd District 10,000 0 No submission
11 ACHARON, Pedro Jr. B. SOUTH COTABATO & GENERAL SANTOS CITY, 1st District 10,000 0 No submission
12 PACQUIAO, Emmanuel D. SARANGANI, Lone District 10,000 0 No submission
13 GO, Arnulfo F. SULTAN KUDARAT, 2nd District 10,000 0 No submission
14 AQUINO, Jose II S. AGUSAN DEL NORTE, 1st District 10,000 0 No submission
15 AMANTE-MATBA, Ma. Angelica M. AGUSAN DEL NORTE, 2nd District 10,000 0 No submission
16 ECLEO, Ruben Jr. B. DINAGAT ISLANDS, Lone District 10,000 0 No submission
17 ROMARATE, Guillermo Jr. A. SURIGAO DEL NORTE, 2nd District 10,000 0 No submission
18 PICHAY, Philip A. SURIGAO DEL SUR, 1st District 10,000 0 No submission
19 HATAMAN-SALLIMAN, Jim S. BASILAN, Lone District 10,000 0 No submission
20 SAHIDULLA, Nur-Ana I. SULU, 2nd District 10,000 0 No submission
21 DATUMANONG, Simeon A. MAGUINDANAO, 2nd District 10,000 0 No submission
22 SAHALI, Ruby M. TAWI-TAWI, Lone District 10,000 0 No submission

Partylist

Area No. Name of Representative District/Partylist Group Total Allocated CFLs Total No. of CFLs
(upon validation of reports)
Remarks
PARTYLIST 1 ABAYON, Daryl Grace J. Aangat Tayo 10,000 10,000 Completed
2 AGLIPAY, Emmeline DIWA Party 10,000 10,000 Completed
3 ARQUIZA, Godofredo Coalition of Senior Citizen in the Phils, Inc . 10,000 10,000 Completed
4 CASIÑO, Teddy BAYAN-MUNA 10,000 10,000 Completed
5 DE JESUS, Emmi GABRIELA 10,000 10,000 Completed
6 FERRIOL, Abigail Faye KALINGA 10,000 10,000 Completed
7 GUANLAO, Agapito H. Butil 10,000 10,000 Completed
8 ILAGAN, Luzviminda GABRIELA 10,000 10,000 Completed
9 MARCOLETA, Rodante ALAGAD Partylist 10,000 10,000 Completed
10 RIVERA, Michael Angelo 1-CARE Partylist 10,000 10,000 Completed
11 RODRIGUEZ, Maximo Abante Mindanao Partylist 10,000 10,000 Completed
           
1 ANTONIO, Patricio AGBIAG Partylist 10,000 9,808 Partial submission
2 BAGASINA, Catalina ALE Partylist 10,000 5,434 Partial submission
3 BELLO, Walden AKBAYAN Party 10,000 7,180 Partial submission
4 CO, Christopher Ako Bicol Partylist 10,000 9,404 Partial submission
5 COLMENARES, Neri Javier Bayan Muna Partylist 10,000 9,690 Partial submission
6 CORTUNA, Julieta R. A-Teacher Partylist 10,000 530 Partial submission
7 CRUZ-GONZALES, Cinchona CIBAC Partylist 10,000 6,370 Partial submission
8 LEONEN-PIZARRO, Catalina Arts Business And Science Professionals (ABS) 10,000 4,970 Partial submission
9 PAEZ, Cresente C. COOP-NATCCO Network 10,000 1,232 Partial submission
10 PAYUYO, Ponciano APEC Partylist 10,000 9,624 Partial submission
11 PIAMONTE, Mariano U. A-Teacher Partylist 10,000 5,010 Partial submission
12 TIENG, Irwin Buhay Partylist 10,000 6,606 Partial submission
13 TUGNA, Sherwin CIBAC Partylist 15,000 7,968 Partial submission
14 VELARDE, Mariano Michael Buhay Hayaang Yumabong 10,000 8,236 Partial submission
           
1 TINIO, Antonio L. ACT Teachers 10,000 0 No submission
2 MARIANO, Rafael V. Anakpawis 10,000 0 No submission
3 HERRERA-DY, Bernadette R. Bagong Henerasyon 10,000 0 No submission
4 PING-AY, Jose R. COOP-NATCCO Network 10,000 0 No submission
5 PALATINO, Raymond V. Kabataan 10,000 0 No submission
6 CANONIGO, Ranulfo P. Kapatiran ng mga Nakulong na Walang Sala 10,000 0 No submission
7 PANGANDAMAN, Nasser C. Kasosyo Producers-Consumers Exchange 10,000 0 No submission
8 TY, Arnel U. LPG Marketers Association (LPGMA) 10,000 0 No submission
9 SAMBAR, Mark Aeron H. Pwersa ng Bayaning Atleta (PBA) 10,000 0 No submission
10 MENDOZA, Raymond Democrito C. Trade Union Congress Party 10,000 0 No submission
11 ESTRELLA, Robert Raymund M. Abono 10,000 0 No submission
12 MAGSAYSAY, Eulogio "Amang" R. Alliance of Volunteer Educators (AVE) 10,000 0 No submission
13 BRIONES, Nicanor M. Agricultural Sector Alliance of the Philippines 10,000 0 No submission
14 BATOCABE, Rodel M. Ako Bicol Political Party 10,000 0 No submission
15 GARBIN, Alfredo A. Jr. Ako Bicol Political Party 10,000 0 No submission
16 CABALUNA, Salvador III P. 1st Consumers Alliance for Rural Energy (1-CARE) 10,000 0 No submission
17 GARIN, Sharon S. Ang Asosasyon Sang Mangunguma Nga Bisaya 10,000 0 No submission
18 HARESCO, Teodorico Jr. T. Kasangga sa Kaunlaran, Inc. 10,000 0 No submission
19 MONTEJO, Neil Benedict A. An Waray 10,000 0 No submission
20 NOEL, Florencio G. An Waray 10,000 0 No submission
21 LICO, Isidro Q. Adhikaing Tinataguyod ng Kooperatiba 10,000 0 No submission
22 TOMAWIS, Acmad M. Ang Laban ng Indiginong Filipino (ALIF) 10,000 0 No submission
23 LOPEZ, Carol Jayne B. You Against Corruption and Poverty 10,000 0 No submission

Click link to download Summary of CFL Distribution (PDF)

Pages